dolamit çakıl taşı çeşitli ölçü ve ebatlarda Beykoz daki doğaltaş deposundaki yerimizde sız değerli müşterilerimizin hizmetindedir

Dolomit Çakıl Taşı

Taş Ustası tarafından tarihinde yayınlandı

Dolomit ve Çakıl Taşı Toptan Satış

  Dolomit çakıl taşı nedir sorusuna cevaben basit bir tanımlama yapmak gerekirse kireçtaşında kalsiyumla beraber magnezyumun yer alması sonucunda oluşan minerale verilen isimdir. Bu taşların özgül ağırlıkları magnezyum oranına göre farklılık göstermektedir. Özellikle Türkiye’de dolomit çakıl taşlarının kullanıldığı sektörlerin başında demir çelik sanayi yer alır. Ayrıca, seramik, boya, gübre, cam, çimento, tuğla ve inşaat sanayilerinde ve tarımda toprak ıslahı gibi birçok farklı alanda da kullanılmaktadır.

   Dolomit taşı

  •      Üretimi en çok olan ülke 120 milyon tonla ABD’dir. Tüm dünyadaki oranın yarısı kadar taş üretilmektedir.

Ayrıca Avusturya, İngiltere, Belçika, Polonya, İspanya, Japonya, Kanada ve Brezilya gibi ülkeler de 1 milyon ton dolomiti bir yılda çıkarmaktadır. Dolomit taşların kullanımı dünyanın birçok ülkesinde oldukça değişik sektörlere kullanılmasına rağmen Türkiye’de ağırlıklı olarak demir-çelik ve cam sanayide kullanılmaktadır.

    Dolomit taşı nedir sorusu ve bu taşların nasıl sınıflandırıldığı, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından belirlenir ve 30 farklı değişik alana yayılmaktadır. Fiziksel özellikleri bakımından beton yapımı ve yol inşaatlarında daha çok kullanılmaktadır. Kimyasal özellikleri bakımından da ağırlıklı olarak gübre yapımında kullanılmaktadır. Tuğla, çimento, cam, soda sanayi de kullanılabilen de dolomit taşı kimya sanayide boyanın da en önemli içeriğinden birini oluşturur.

   Dolomit taş Türkiye’de hemen her bölgede bulunmaktadır. Dolomit bilindiği üzere kalsiyumun yerini magnezyumun almasıyla oluşan bir materyaldir. Türkiye’de ağırlıklı olarak demir çelik sanayide kullanılır. Firmamız domino taşları üretim ve satışı ile alanında en iyi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Farklı ve müşteri hedefleri doğrultusunda hizmet anlayışına sahip firmamızdan ihtiyacınız olan malzemeyi rahatlıkla temin edebilirsiniz.

  • Fındık
  • Ceviz
  • Limon
  • Patates
  • Kavun

  Bahçede dekoratif taş ve kaya peyzaj düzenlemeleri bitkilere yer veya zaman ayıramayanlar için iç açıcı alternatiflerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bahçeyi ne yapmalı, bir türlü adam olmadı diyenler için taş bahçeler hem göz dolduran hem de daha az ilgi isteyen bir alternatif. Üstelik taş ve kayaları kullanarak pek çok farklı düzenleme yapmak mümkün. Beğendiğiniz örneklerden ilham alabilir ya da tamamen kendi hayal gücünüze ve eldeki malzemeye bağlı kalarak taş peyzaj düzenlemesi yapabilirsiniz.

Peyzaj düzenlemesi için kullanabileceğiniz pek çok doğal taş olduğundan söz etmiştik. Kumtaşı, mermer, granit, çakıl taşı, kalker, dolomit dere taşları, kayrak taşı, traverten bu taşlar arasındadır. Özellikle dere taşları ıslandıklarında rengarenk ve pırıl pırıl bir görüntü ortaya koyar.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir