Denizli Kayrak Taş Ocağı, Denizli Kayrak Taşı

Taş Ustası tarafından tarihinde yayınlandı

Denizli Kayrak Taşı

Denizli Kayrak Taş Ocağı Denizli’de en çok talep edilen doğal taşlar arasında yer alıyor.

Son dönemin en çok tercih edilen taşlarından kayrak taşları, dekorasyon işlemlerinde kullanılıyor. Kayrak taşları maden ocaklarında çıkarıldıktan sonra uygulama için kırılma ve şekillendirme işlemlerine geçilir. El işçiliğiyle hazırlanan kayrak taşları, belirli çalışmaların ardından dekorasyona hazır hale getirilir.

Kayrak taşlarından iç ve dış duvar kaplamalarında, park – bahçe çalışmalarında, şömine, barbekü ve çatı işlerinde yararlanılıyor. Kayrak taşlarının en önemli özelliklerinden biri de ısı yalıtımı konusunda başarılı olması kabul ediliyor. Kayrak taşları, oda sıcaklığını muhafaza etmesi, ortamı yazın serin kışın sıcak tutması nedeniyle yalıtım işlerinde de sıkça kullanılıyo.

   Kayrak (arduvaz, damtaşı, kayağantaşı): Kolayca ince yapraklar halinde ayrılabilen ya da yarılabilen ince taneli ve killi, mikalı, kloritli, kuvarlı; kara, gök ve kül rengi olabilen başkalaşım kayasıdır. Çekme direnci yüksektir. Düşük basınç ve sıcaklıkta oluşur. Başkalaşıma uğrayan ana özdek, çoklukla tortul kaya yapısındaki kum ve volkanik tozları da içerebilen ince taneli bir kildir (çamurtaşı, shale-şeyl).

Ana kaya, bazen kısmen başkalaşıma uğradığından, yapısındaki ilk mineralleri ve tortul katmanlaşmayı yer yer koruyabilir. Tortullar bazen, yarılma yüzeylerinde de görüldüğü gibi, birbirini izleyen şeritler halinde katmanlaşabilir. Yarılma, uzun süre yer yüzeyinin derinliklerinde gömülü kalan kayanın üstüne binen basınçtan ileri gelir. Bu nedenle, dağoluşum hareketlerinin etkisiyle sıkışıp kıvrımlaşmış daha genç birimlerde de ara sıra görülmekle birlikte, kayrak daha çok yaşlı kayalar arasında bulunur. Yarılma doğrultusu, başkalaşım sırasında kayayı etkileyen gerilimin doğrultusuna bağlıdır.

Gerçek kayrak, katmanlaşma düzlemi boyunca değil, bu düzlemi büyük bir açıyla kesebilen yarılma düzlemi boyunca ayrılır.

Kayrak, düşük-dereceli bölgesel metamorfizma ile kil veya volkanik kül ile oluşan özgün bir şeyl-tipi tortul kaya türetilmiş bir ince taneli, yapraklanmış, homojen metamorfik kayadır. Bu Foliasyon orijinal tortul tabakaların uygun olmayabilir.

Denizli kayrak taşı

Denizli Yeşil Kayrak Taşı

 

 

 

 

Denizli Kayrak Taş Ocağı


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir